İÇERİĞİ

Spirulina Nedir?

İçeriğinde Hangi Besinler Bulunur? Vitaminler Minerallar Protein

Spirulinanın içerisine hiçbir ilave yapılmamıştır. Havuzlardan toplanan spirulina yosunu kurutularak toz haline gelmektedir. Toz spirulina ise haricen vitamin, mineral gibi ilaveler yapılmadan kapsül ya da tablet haline gerilmektedir. Kapsül ya da tablet haline getirilme nedeni ise, lezzet olarak damağa hitap etmemesi ve kolay kullanılması içindir. İçeriğindeki vitaminler ve mineraller kendi doğal haliyle olan besinlerdir.

Özetle spirulina doğadan toplandığı gibi kimyasal bir işleme tutulmadan kullanıma sunulmaktadır.

Spirulina’nın İçeriği Fiziksel Ve Kimyasal Analizi

Vitaminler  ( 10 Gr İçin ) Mineraller (10 Gr İçin)
Beta Karotene 14 mgr Kalsiyum 70 mg
Vitamin A 23000 IU Krom 25 mcg
B1 Thiamine 0,35 mg Bakır 120 mcg
B2 Riboflavin 0,40 mg Germanyum 60 mcg
B3 Niacin 1,4 mg Demir 15 mg
B6 Pyridoxine 80 mcg Magnesyum 40 mg
B12 Colobalimine 20 mcg Manganez 0,5 mg
Vitamin D 1200 IU Fosfor 80 mg
Vitamin E 1,0 mg Potasyum 140 mg
Vitamin K 200 mcg Selenyum 10 mcg
Biotin 0,5 mcg Sodyum 90 mg
Folate 1 mcg Çinko 0,3 mg
İnostitol 6,4 mcg
Pantothenic Acid 10 mcg

Protein: % 65 Karbonhidrat: % 20 Yağ: % 5 Mineral: % 7   Nem: % 3

Spirulinanın İçindeki Besinler (Vitaminler, Mineraller)

Vücut için olmazsa olmaz besin olan protein açısından oldukça zengindir. Hücrelerin yenilenmesi, kas sistemi içinde çok gerekli olan proteini, en yoğun miktarda bulunduran bitkidir.Yağsız organik protein olması açısında kilo kontrollerinde inanılmaz bir destektir. Spirulinanın en yakın takipcisi soya fasülyesidir ki, soya fasülyesine göre yaklaşık 2-3 kat fazla protein içerir

Halsizlik, bitkinlik, yorgunluk çekenler için pratik bir çözümdür. Vücut için yüksek enerji anlamına gelen B12 vitamini açısında da en yakın takipçisi dana ciğerine göre 2-6 kat daha fazla B12 vitamini içerir.

Demir eksikliği çekenler içinde ideal bir bitkidir. Spirulina dana ciğerine göre 28 kat, ıspanağa göre 58 kat fazla demir içermektedir.

Antioksidanlar açısında en zengin bitkilerden biridir ki, antioksidanlar vücudumuzdaki toksinlerin (birer yağmacı, birer terörist gibi hücrelerimizi tahrip ederler) temizlenmesi için olmazsa olmaz besinlerdir.

Spirulina; GLA  (Gamma Linolenic Asit) , aminoasit, içeren bitkiler arasında yine ilk sıradadır. Kendisine en yakın çuha çiçeği bitkisi yağından 3 kat fazla GLA içerir. GLA saç dökülmesi yaşayanlar için önerilmektedir.

E vitamini  açısındanda oldukça zengin olan spirulina, en yakın takipçisi buğday filizine göre 3 kat fazla E vitamini içerir.

Klorofil olarak da en zengin içerikli bitkidir. Buğday ve Alfaalfa bitkisinden 5 ila 30 kat fazla içeriğe sahiptir.

|Rüya Ürünler | Saç Dökülmesi